Obľúbeným domácim maznáčikom sa v poslednej dobe stávajú trpaslíčie králiky. Sú to pomerne nenáročné, milé, dobromyseľné zvieratá a pri dobrom zaobchádzaní dosť skrotnú. Ľuďom, ktorí nemajú príliš veľa času a priestoru, tak môžu nahradiť väčších zvieracích kamarátov.
"Králik je fantastické zviera. Pokiaľ mu zabezpečíte všetky potreby, tak k vám neskutočne priľne. Vie sa hrať. Skáče. Mazná sa," hovorí nadšene Jana Nováčková, ktorá sa chovom králikov zaoberá už celé roky. Spomína, že dokonca jeden trpaslíčí králik čakal svojho majiteľa v jeho kresle a díval sa smerom ku dverám. Dával tak najavo, že sa strachuje, čo s ním je. Zvukovo sa králik takmer nevyjadruje. "Pokiaľ je mu dobre, tak chrastí zúbkami. Vyzerá to, ako keď mačka potichu pradie," vraví Nováčková. "Dokáže i zakričať, ale len ak je v smrteľnom nebezpečenstve."
Chovateľka však upozorňuje, že napriek tomu, že sa králiky ako domáce zvieratá chovajú stovky rokov, majú rovnaké prirodzené inštinkty ako králiky divé. Bývajú plaché a ľahko sa naľakajú, i keď už im nehrozí nebezpečenstvo od šeliem a dravcov ako v prírode. "Preto sa s nimi musí zaobchádzať jemne."
Na chov je nenáročný Okrem počiatočných výdajov na klietku a možno aj vonkajší výbeh nie je starostlivosť o králika ani nákladná ani obtiažna. Jeden či dva trpaslíčie králiky potrebujú klietku s rozmermi minimálne 90 x 45 x 45 cm. Pri troške zručnosti si ju môžeme zhotoviť sami z dreva a pletiva. Pokiaľ sa ale nechceme púšťať do kutilstva, v obchodoch s potrebami pre zvieratá predávajú klietky pre králiky v rôznych veľkostiach. Ich cena sa pohybuje od 500 korún.
Klietka či ohrada môže byť umiestnená tak vo vnútri bytu ako aj vonku. Mala by však stáť kúsok nad zemou. "Musíme králikom nájsť miesto niekde za vetrom, čo najviac chránené pred dažďom a zatienené pred poludňajším slnkom. V mrazivom počasí im dajte viac slamy na spanie a klietku dôkladne prikryte starými handrami a prikrývkami," radí chovateľka. Vo vnútri domu by ubikácia pre králika mala byť umiestená v miestnosti, kde je dosť čerstvého vzduchu a svetla. Nikdy nie pri radiátore, v prievane ani na mieste, kam páli slnko. Králika chovaného pre radosť by sme tiež nikdy nemali zabudnúť nechať dostatočne prebehnúť. Či už po miestnosti alebo v dobre oplotenej záhrade.
Miluje spoločnosť Králik má rád spoločnosť, jeho typickým znakom je život v rodinných skupinkách. "Keď budete chovať len jedného králika, môže sa cítiť osamelý, pokiaľ nebude mať dostatok ľudskej spoločnosti. Nadšený však bude i zo spoločnosti morčaťa, s ktorým bude skúmať okolie klietky," podotýka chovateľka.
Nezáleží na tom, či to bude samček alebo samička. Oba sú na chov rovnako vhodní. Dva samčeky však nesmiete nikdy chovať v rovnakej klietke. V dospelosti by sa pravdepodobne bili. Ale dve samičky spolu budú vychádzať dobre. Najlepšie je kúpiť sestry z rovnakého vrhu. Pokiaľ to budú cudzie samičky, mali by ste ich umiestniť spolu skôr, než im bude desať týždňov. "Samice sa môžu páriť vo veku päť mesiacov a sú brezivé 28 dní," dodáva Nováčková.
Matka i mláďatá potrebujú špeciálnu starostlivosť a otca musíte premiestniť do inej klietky, aby mláďatám neublížil. Samička králika môže mať pritom osem a viac mláďat v jednom vrhu, a to až sedemkrát do roka. Králiky sú úplné dospelé v 15 až 18 mesiacoch a dožívajú sa veku 4 až 6 rokov, ale i viac.
Ako kŕmiť
Králiky môžeme kŕmiť buď celoročne senom, alebo seno v lete nahradíme úplne či z polovice trávou. Pridávame jačmeň, ovos, vitamínové doplnky, krmnú repu alebo mrkvu. Nezabúdame na vodu a tvrdý chlieb. Chutiť mu bude tiež kompletná krmná zmes.
Kŕmi sa väčšinou dvakrát denne. Ráno je vhodné dať mu jednu šálku granúl alebo zmesi pre králiky. Večer si rád pochutná na dvoch hrstiach zmesi čerstvej zeleniny. Pri oboch kŕmeniach mu dajte seno alebo čerstvú vodu. Nikdy však nedávajte listovú zeleninu králikom mladším než 12 týždňov. Na jar nikdy nenechajte zjesť svoje králiky príliš veľa bielej ďateliny alebo mokrej trávy, pretože by im bolo zle. Uvítajú však i vetvičku tvrdého dreva, ktorú môžu hrýzť a obrusovať si tak pravidelne zuby.
Kde si ich zaobstarať Králiky by sme si mali obstarávať priamo u chovateľa alebo na výstave. Budeme tak vedieť, čo z nášho miláčika vyrastie. Existuje totiž šesťdesiatpäť plemien králikov s farebnými variantmi, v rôznych váhových kategóriách, s rôznou srsťou i rôznymi ušami. Od vzpriamených po klopené, od kratučkých, dorastajúcich asi päť centimetrov po raritné, dlhé až 62 centimetrov.
Za domáceho kamaráta sa hodia predovšetkým drobnejšie plemená, trpaslíčie králiky a králiky strednej veľkosti. S väčšími králikmi sa zaobchádza obtiažnejšie. "Trpaslíčie plemeno rozpoznáte podľa krátkych uší," radí Jana Nováčková.
V dospelosti má trpaslíčí králik váhu okolo jedného až dvoch kilogramov. Vek králika poznáme podľa tetovania v ľavom uchu. Okrem písmena C je tu uvedené číslo mesiaca a koncové číslo roku narodenia. Všeobecne majú mladé králiky slabšie a špicatejšie pazúry na končatinách než staršie zvieratá.
Dospelý králik veľkého plemena stojí väčšinou okolo 500 korún, ale jeho cena sa môže vyšplhať i na tisíc korún. Jedinci stredných plemien kúpite asi za 350 korún a malé si zaobstaráte od 300 korún viac.
KONTROLA ZUBOV:
- predné zuby králikom stále dorastajú, ale pri správnom krmení sa taktiež prirodzene obrusujú.Inak je tomu, ak má králik vrodenú vadu postavenia chrupu. V takomto prípade zuby nedoliehajú a králik nemôže prijímať potravu- musí mu ich pravidelne zkracovať veterinár. Ale aj zdravému králikovi by ste mali zuby pravidelne kontrolovať.
STRIHANIE PAZÚROV:
- pazúriky by sa mali pravidelne strihať, pretože ak sú príliš dlhé tak sa stáčajú dovnútra, čím sa prsty pri došliapnutí formujú. Strihať ich môžeme špeciálnymi klieštikmi na pazúry malých zvierat. Ja používam klieštiky pre ľudí (tie čo sú na obrázku). Hlavne si musíte dávať pozor ABY STE NEZASIAHLI KRVNÚ CIEVU- vtedy by králik mohol začať krvácať.
ČESANIE:
NORMÁLNA SRSŤ:
- najlepšie je kartáčovať mäkkým prírodným kartáčom alebo rukavicou s gumovými hrotmi.
DLHÁ SRSŤ:
- najlepší je kartáč so zahnutými kovovými zubami.
ČISTENIE KLIETKY:
- králik je čistotný a cíti sa dobre iba v čistom príbytku. Vlhká podstielka či znečistená voda môžu spôsobiť naviac ochorenia.Spodnú nádobu klietky umyvajte vlhkou handrou. Močové usadeniny môžete odstrániť kyselinou citrónovou ( 1 lyžica kyseliny na 1 liter teplej vody). Zmesou pokryjte celé dno klietky a po hodine usadeniny odtrhnite. Horný drátený diel osprchujte 1- krát za mesiac horúcou vodou.
králik je zvieratko, ktoré si nevyžadujú veľkú starostlivosť. Ale to nie je to isté ako zanedbávanie. Dva krát za týždeň odstránime podstielku aj papier a klietku a hlavne spodok klietky vyčistíme jarou alebo iným prípravkom na umytie riadu a dôkladne opláchneme. Vložíme nový papier a hobliny. Misky, jasličky tiež vydezinfikujeme a doplníme novým senom a potravou. Napájačku čistíme minimálne raz za tri dni. Za horúceho alebo vlhkého počasia sa rýchlejšie rozkladajú výkaly, tieto výkaly obsahujú baktérie, huby a prilákajú i veľa múch a chrobákov. Preto klietky musíme čistiť častejšie. Starostlivosť o srsť pri pĺznutí vyčesávame srsť mäkkou kefou (česať ho môžeme počas celého roka, králiky budú mať jemnú a krásnu srsť). Králiky v žiadnom prípade NEKÚPEME, môžu utrpieť šok alebo prechladnúť, králiky sú čistotné ako mačky či fretky. Angorské králiky musíme strihať asi 3-4 krát do roka. Dlhá srsť splstnatie, nastane zvýšená teplota a vlhkosť organizmu, zvieratko to nemusí prežiť. Ako správne strihať srsť tomuto králikovi? Obráťte sa o odbornú inštruktáž u chovateľskej organizácie. Tam odborníci predvedú, ako treba každý týždeň srsť ošetriť hrebeňom s hrubými zubami.